« Svibanj 2024 »

TRAŽILICA

NASTAVAK OBRAZOVANJA U ŠK. GODINI 2022./2023.
NASTAVAK OBRAZOVANJA
Autor: Administrator , 26. 9. 2012.

Nastavak obrazovanja za učenike koji su završili obrazovanje i stekli nižu stručnu spremu ili su završili trogodišnje obrazovne programe

Stupanjem na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (N.N. 86/12) donesena su rješenja koja se odnose na prohodnost učenika nakon završetka obrazovanja  odnosno stjecanja prve kvalifikacije, i to u statusu redovitog učenika, dakle bez financijskih obveza za učenika i roditelja.

Člankom 6. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi izmijenjen je članak 24. Zakona koji definira slijedeće:

1) Učenik koji je stekao nižu stručnu spremu ima pravo steći srednju školsku ili stručnu spremu nastavljanjem obrazovanja ili polaganjem ispita.
2) Učenik iz stavka 1. Ovog članka, kao i učenik koji je završio obrazovni program u trajanju od tri godine, može u roku od godine dana od dana završetka strukovnog programa nastaviti školovanje u statusu redovitog učenika.
3) Ostvarivanje prava iz stavka 1. i  2. ovog članka uvjetuje se polaganjem razlikovnih odnosno dopunskih ispita, a način i rokove polaganja ispita utvrđuje nastavničko vijeće.

Učenik koji želi nastaviti svoje obrazovanje dužan je u pisanom obliku priopćiti srednjoj školi namjeru nastavka obrazovanja najkasnije u roku od godine dana od dana stjecanja prve kvalifikacije. Pisani zahtjev treba sadržavati naziv i trajanje programa koji je polaznik prethodno završio, datum završetka, te program koji želi upisati. Uz pismenu prijavu koja se šalje poštom ili predaje u tajništvu škole kandidati prilažu kopiju svjedodžbi 1., 2. i 3. razreda kao i fotokopiju rodnog lista i domovnice. Ukoliko je učenik maloljetan, zamolbu podnosi roditelj.

Način i rokove polaganja ispita utvrđuje nastavničko vijeće u skladu sa statutom škole.

Naglašavamo da su upisani učenici dužni pratiti nastavu tijekom cijele nastavne godine i sudjelovati u svim obvezama kao i ostali učenici u razrednom odjelu.

Rok za podnošenje prijave za Školu primijenjene umjetnosti i dizajna u Zadru je 30. rujna 2012.

Sva specifična pitanja rješavat ćemo zajedno s nadležnim ministarstvom.