TRAŽILICA

SLIKARSKI DIZAJN

Učenici koji su izabrali ovu struku imaju možda najliberalniji plan i program u školi; jer mogu raditi u svim prostorima škole ako se radi o tehnikama na zidu popularno nazvanim "murales", mogu koristiti terensku nastavu jedanput tjedno u kontekstu nastavnog plana slikanja i crtanja u prirodi urbane motive, marine, pejzaže, parkove itd. Pristup muzejima im je dozvoljen pa tako mogu crtati kipove, gipsane odljeve poprsja, reljefe, makete palača, utvrda itd. U dogovoru sa konzervatorskim Zavodom za zaštitu spomenika kulture RH u Zadru mogu posjetiti radionice za restauraciju slike, drva, plemenitih metala, kože; isto tako imaju mogućnost pogledati rad na konzervaciji podvodnih arheoloških ostataka drva, bronce, keramike, željeza u moru u Centu za podvodnu arheologiju u Zadru; nadalje omogućen im je pristup u Državni arhiv gdje se restauriraju knjige, stari rukopisi, papiri, vežu knjige itd.

Dvije velike crtaone omogučuju rad štafelajnog slikanja većem broju učenika uz dodatno korištenje hodnika koji ima dva velika stola za rad na većim formatima, mada najčešće koristimo postamente za kompozicije mrtve prirode, gipsanih portreta i geometrijski oblika. U školski kurikulum najviše smo pažnje usmjerili na podučavanju učenika koji su željeli upisati Akademiju Likovnih Umjetnosti, pa smo koristili živ akt da razviju neposrednu likovnu percepciju razmišljanja. U zadnje vrijeme u nastavni plan slikarskog odjela koristimo motivirati  učenike na aplikaciju više materijala u kontekstu konceptualne umjetnosti ili instalacije kao vid izražavanja, naravno nije kod svakog učenika toliko lako i jednostavno da se na trenutak odmaknu od štafelajnog slikarstva ali vrijedi educirati i informirati kulturne i umjetničke tendence/pravce u svijetu.