« Svibanj 2024 »

Zadarski učenici izradili fasadni mozaik u Tkonu u sklopu Festivala znanosti
Autor: Administrator , 17. 4. 2019.

U sklopu Festivala znanosti u Tkonu, u Ulici Kuntrata učenici Škole primijenjene umjetnosti i dizajna iz Zadra postavili su fasadni mozaik.

U suradnji Sveučilišta u Zadru, Instituta za pomorsku baštinu Ars Nautica, Općine Tkon i Škole primijenjene umjetnosti i dizajna provedena je u djelo ideja o slikanju murala i instalaciji mozaika na vanjski zid u ulici Kuntrata  na Tkonu.

Poziv za sudjelovanje na Festivalu znanosti prihvatila je ravnateljica Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Marjana Bakmaz te podržao Goran Mušćet, načelnik Općine Tkon, koja je nedavno uredila Kuntratu, jednu od najstarijih ulica u mjestu. Materijal za mozaik i mural osigurao je Institut Ars Nautica.

Učenici su slikali mural i postavljali mozaik od 8. do 10. travnja pod motom “Obojimo otok bojama sunca i mora”, s mentoricama Leom Ljuba Kocijan i Majom Pavin Radaljac.

Pripreme su započele početkom godine, kada su osmišljeni motivi i napravljeni pripremni crteži. Izvedena rješenja odabrana su među prijedlozima koje su izradili učenici Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, a postavljanje je bilo popraćeno projekcijama i tehničkim objašnjenjima cjelokupnog tijeka izrade, od idejne skice do konačnog proizvoda.

Mozaik i morske tematike postavljen je na zidu u središtu mjesta. Radi se o zidu zgrade u kojoj se u prizemlju nalaze ambulanta i poštanski ured, a prostore prvoga kata koristi Institut za pomorsku baštinu Ars Nautica.  Na zidu sa suprotne strane učenici su naslikali mural također morske tematike. Sudionici terenske nastave na Tkonu su učenici  četvrtog razreda, smjera slikarski dizajn: Nikolina Lambaša, Tomislav Kačmarčik, Lana Karužić, Karla Mrkić, Larisa Čabrić, Bepina Stojić te trećeg razreda, smjera scenografski dizajn: Andrea Justinić, Andrea Vejić, Tea Mikić i Ena Lasić.