« Svibanj 2024 »

POSJET PARKU PRIRODE VRANSKO JEZERO
Autor: Administrator , 5. 4. 2019.

U subotu 29.3.2019. učenici naše škole Petar, Ivana, Anđela, Larisa i Lucija (1. D), Stella i Vita (2. D), Ivana (3. A), Magdalena i Lucija G. (3. D) i profesorice Ana Debelić, Irena Baković Marušić, Lea Ljuba kocijan i Bojana Vukojević  posjetili su Vransko jezero.

Uz stučno vodstvo Maje Bijelić, stručne suradnice za edukaciju prošetali su  Poučnim stazama parka, posjetili vidikovac Kamenjak i lučicu Prosiku.

Vransko jezero najveće je jezero u Hrvatskoj (57 km2), smješten između Pirovca i Pakoštana. Zbog  netaknutih prirodnih staništa ptica vodarica, sa izvorima pitke vode i bioraznolikosti 21.7.1999. Vransko jezero sa okolnim područjem proglašeno je Parkom prirode.

Zbog ornitološkog rezervata i velike bioraznolikosti, izuzetne je znanstvene i ekološke vrijednosti te je 1983. g. dobio status Posebni ornitološki rezervat  te je uvršten u listu važnih ornitoloških područja u Europi (Important Bird Areas in Europe).

U Parku je do sada  zabilježeno 256 vrsta ptica od kojih 102 vrste gnijezde se na području Parka. Područje Parka je i vrlo važno odmorište i hranilište za cijeli niz europskih ugroženih vrsta.

Od 2. veljače 2013. godine Park prirode “Vransko jezero” nalazi se na popisu svjetski važnih močvara, kao najveće prirodno, boćato, stalno vodeno tijelo u Hrvatskoj, od iznimne važnosti za brojne ugrožene i u Europi rijetke vrste ptica

U davnim vremenima nazvano ”Vedro blato”, danas znano kao Vransko jezero, ovo područje obiluje kulturološkim i povijesnim znamenitostima koje datiraju još od dvije tisućite godine prije Krista, a naši učenici upijali su informacije stručne voditeljice, slušali i promatrali ptice i netaknutu prirodu, fotografirali i smišljali ideje za novu izložbu magične močvare.