Projekt GRAFIČKA IGRA
Autor: Administrator , 18. 12. 2023.

Grafička igra

Projekt Grafička igra započeo je 2021./2022. školske godine kojeg je osmislila nastavnica grafičkih tehnika, Mirna Oštarić Kerr te je 6. Svibnja 2022. otvorena prva izložba pod nazivom Grafička igra u prostorima 2 Palače u Zadru. Od tada izložba je posjetila nekoliko gradova čiji su domaćini bile likovne škole. Prošle školske godine na Noć muzeja (27.01.2023) otvorena je izložba u Gradskoj galeriji Zabok zatim u Rijeci (1.03.2023) u prostorima Akademije primijenjenih umjetnosti. Ove školske godine na dan učitelja (5.10.2023) izložba je uljepšala prostore škole Primijenjene umjetnosti i dizajna u Osijeku u njihovoj gornjoj galeriji škole. Sada je izložba aktualna u Dugoj Resi na Pučkom otvorenom učilištu te se može pogledati do 20.Prosinca 2023. godine.

Škole koje sudjeluju u projektu su: Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula, Škola za primijenjenu umjetnosti u Rijeci, Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok, Škola likovnih umjetnosti Split, Srednja strukovna škola Varaždin, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar, Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna Zagreb i Srednja škola Duga Resa.

Više o projektu

Projekt pod nazivom Grafička igra uključuje sve škole primijenjene umjetnost i dizajna te one koje u svojoj nastavi imaju predmet grafičkih tehnika u Hrvatskoj. Poziv na zajedničku igru kroz inspiraciju tradicionalnim igrama iz krajeva kojih potječemo, ali i šire rezultirao je s 10 različitih otisaka svake škole što ukupno sačinjava opus od 90 grafika u raznim grafičkim tehnikama. Jedino pravilo ove društvene igre je bilo da u prijenosu učeničke ideje nema pravila. Projekt u samom početku ima više ciljeva. To su okupljanje svih srednjih škola programa likovnih

umjetnosti, nastavnika grafičkih tehnika i učenika u zajednički projekt te na taj način razvijanje suradnje i osnaživanje veza između škola diljem Hrvatske. Cilj je i promoviranje grafičkih tehnika i likovne umjetnosti općenito te poticanje i promocija kulturne materijalne i nematerijalne baštine.