APSTRAKTNA UMJETNOST; MIRÓ I BANKSY
Autor: Administrator , 12. 6. 2023.

Narodni muzej Zadar, Etnološki odjel u suradnji sa Školom primijenjene umjetnosti i dizajna, Zadar

pozivaju Vas na otvorenje izložbe

ABSTRAKT ART MIRÓ I BANKSY; OD IDEJE DO REALIZACIJE SCENSKOG KOSTIMA

u srijedu 14. 06. 2023. u 12h

II palače; Kneževa palača- mala izložbena dvorana i foaje

Trajanje izložbe 14. – 23. lipnja 2023.

Izložbom predstavljamo učeničke ideje, koncepte, kreacije, scenske kostime, modne crteže, crteže i šablone za tehniku zračnog kista i oslikavanje tkanine, plakate i grafike koje su oblikovane na stručnoj  radionici u sklopu projekta Kako nas muzej pokreće; APSTRAKTNA UMJETNOST MIRÓ I BANKSY, EMA 2023. namijenjenim učenicima škole Primijenjene umjetnosti i dizajna, Zadar.

Projekt je osmišljen u Etnološkom odjelu Narodnog muzeja Zadar, u Dizajnerskom studiju EO- NMZ (u razvoju).

Kustosica izložbe: Marija Šarić-Ban

Mentorice ŠPUD: profesorice Kate Prskalo, Marta Tokić, Sandra Bačić, Jelena Franulović, Vlatka Prtenjača, Lea Ljuba Kocijan

Autori izloženih djela: učenici ŠPUD- a, Zadar pod vodstvom mentora.

Odjeli: GRAFIČKI DIZAJNER, SLIKARSKI DIZAJNER, DIZAJNER ODJEĆE, DIZAJNER TEKSTILA, ARANŽERSKO-SCENOGRAFSKI DIZAJNER

Likovni postav: Marija Šarić-Ban

Tehnički postav: Kate Prskalo, Marta Tokić, Sandra Bačić, Jelena Franulović, Vlatka Prtenjača, Lea Ljuba Kocijan i učenici ŠPUD- a uz tehničare NMZ.

Tema i inspiracija projekta i u njemu stručne radionice (time  i izložbe) je moderna umjetnost, apstraktna umjetnost J. MIRÓ te ulična umjetnost Banksya. Izbor teme i  djela navedenih autora omogućio nam je  istraživanje na području likovnih i scenskih umjetnosti. Projekt tematizira kazališni kostim u inscenaciji i u promijenjenoj funkciji, tijelo u pokretu u kostimu u galerijskom prostoru, crtež i kostim  kao izložak u galerijama i muzejima. Učenici su prema analizi umjetničkih djela Miroa i Banksya, ostvarili svoju umjetničku interpretaciju, djelo od ideje do realizacije. Krajnji rezultat radionice: idejni koncept, skice, grafike, tisak, šablone, kostimi – odjeća – skulpture itd.

Likovne tehnike: crtačke, zračni kist, kolaž, asamblaž, reciklaž (različita odjeća, torbe, cipele, karton, papir novinski, pakpapir i dr. otpadni materijal), multimedija. Umjetnički pravci: moderna – postmoderna: pop art, op art, ready- maid, konceptualizam, kubizam, nadrealizam, performans, avangarada....

Rezultat projekta je izložba i modni- performans, kako predstaviti svoje djelo, „ŠTO I KAKO?“

Projektima vezanim uz izložbe Narodnog muzeja Zadar tematiziramo muzej kao mjesto susreta i prenošenja znanja i kreativnosti, uz razvoj stručne edukacije i očuvanje kulturne baštine. Rezultat radionica i njihov sastavni dio je proces nastajanja  izložbe i prezentacija kroz umjetničku formu performansa.

Jedan od ciljeva ovog izložbeno-edukativnog projekta je i predstavljanje Dizajnerskog studija NMZ u razvoju i njegov doprinos razvoju muzejske edukacije na području likovnih i izvedbenih umjetnosti te razvoja muzejskih suvremenih praksi.

Voditeljica EO- NMZ, kustosica

Marija Šarić-Ban

Sudionici projekta: 54 učenica/ka Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, Zadar.

Odjeli : GRAFIČKI DIZAJNER, SLIKARSKI DIZAJNER, DIZAJNER ODJEĆE, DIZAJNER TEKSTILA, ARANŽERSKO-SCENOGRAFSKI DIZAJNER, FOTOGRAFSKI DIZAJNER

3A GRAFIČARI: MATEA KATAVIĆ, MARETA BILOGLAV, BRUNO BUČIĆ, MATIJA MIOČIĆ, LUCIJA BOBIĆ, KRISTINA RADOŠ, PAULA LUKIĆ, MIHAELA TOPALLI

3A SLIKARI: SARA BOBANOVIĆ, DARIJA FRANIN, NIA ANTONINI, LUCE MAJSTOROVIĆ, PETRA PETROVIĆ, JOSIPA BOBAN, EMANUEL BARIŠIĆ NAGLIĆ, PAULINA ČIRJAK

3C GRAFIČARI: LUCIJAN NIŽIĆ, PETRA KAICA, KLARA GLAVAN, MARKO PROLE, KARLO KONČURAT, KARLO KLARIĆ, LUNA MARIA MAJDANDŽIĆ, GREGOR GRŽAN

Mentorica: Jelena Franulović, prof. ŠPUD, Zadar

3D ARANŽERI-SCENOGRAFI: NOELA BRKLJAČA, SARA GLAVAN, DOKOZA TEA, GOBIN ANTONELLA, RAŽOV ROMANA, RNJAK TARA RNJAK

Mentorica: Lea ljuba Kocijan, prof. ŠPUD, Zadar

Kaširanje korzeta: Lea Ljuba Kocijan, Igor Budimir, prof. ŠPUD, Zadar.

Oblikovanje keramike: Lea Ljuba Kocijan

3A DIZAJNERI ODJEĆE: VITA VRSALJKO, IRIS UGRINIĆ, MAGGIE KARUC, PATRICIJA ŽILIĆ, LARA DUŠEVIĆ, MIA FOLNEGOVIĆ

3C DIZAJNERI ODJEĆE: LARA BENIĆ, PETRA VITLOV, MALINI LEVENTIĆ, JOSIPA PAVIČIĆ, ANGELINA STEPČIĆ

Mentorice: Sandra Bačić, Vlatka Prtenjača, prof. ŠPUD, Zadar