ZALISTAVAC -TEKSTILNI MOZAIK U NAKITU
Autor: Administrator , 22. 5. 2017.

„Zalistavac, plastron, naprsnica, primetača, peturina, sve su to isti dijelovi svečane tradicijske ženske odjeće na području sjeverne Dalmacije, u priobalju i na otocima. Bila im je svrha ukrasiti poprsje žene. Podloga im je od čvrsto podstavljene vunene tkanine crvene, crne, zelene ili modre boje. Mozaik je složen od raznobojnih komadića tkanine iskrojenih u razne geometrijske oblike. Djelići tkanine najčešće su slagani simetrično i ukrašeni srmom (zlatni i srebreni konac)“ (Marija Vrkić Žuvanić, Zalistavac 2009.).

Stupano sukno kao podloga u originalu zamijenjeno je filcom, a sam je oblik umanjen radi druge namjene tj. nakita koji je i  dalje blizu ženskih prsa.

Igrajući se geometrijskim elementima i bojom u tehnici veza i apliciranja, stvarala su se  vlastita rješenja tekstilnog ukrasa, koja nisu bila puka kopiranja originala. Paleta  je pojačana, oblici minimalizirani i u potpunosti je vidljiv moderan umjetnički pristup.

Sve ogrlice rad su učenica smjera dizajna odjeće 3.a/c i dizajna tekstila 3.d razreda sa ukupno 17 učenika, a svaki napravljeni komad je unikat. Voditeljica projekta  je Kate Prskalo, prof. uz suradnju profesorica istoimenih odjela Sandre Bačić, prof., Ivane Vitlov, prof. i Vlatke Prtenjača, prof.

Cilj rada bilo je dobiti suvenir,  koji je dio  vlastitog naslijeđa, ali ga i osuvremeniti uz ispunjenje zahtjeva  modernog tekstilnog dizajna, te dokazati mogućnosti crpljenja ideja iz tradicije bez uništavanja i nakaženja prvotne ideje.

Na ovaj način odajemo i  počast  svim izuzetnim ženama prošlosti, koje su izradile svoje prve zalistavce, te ih ponosno nosile.

Izložba se održava u sklopu Etno dana u trajanju od 30. svibnja do 12. lipnja 2017. god., kroz koju se ostvaruje suradnja Škole primijenjene umjetnosti i dizajna i Etnografskog odjela Narodnog muzeja Zadar.

Izložba je prodajnog karaktera, tako da je svaki izloženi primjerak ogrlice moguće kupiti nakon zatvaranja izložbe 12. lipnja.

Otvaranje izložbe je 30. svibnja 2017. (utorak)  u 12 h, Kneževa palača.

U vrijeme trajanja izložbe održavat će se radionice prema slijedećem rasporedu:

I. radionica izrade nakita - 1.6. (četvrtak), 11-13 h

II. radionica izrade nakita - 5.6. (ponedjeljak), 16-18 h

III. radionica izrade nakita - 7.6. (srijeda), 16-18 h

Učenici koji su sudjelovali u projektu:

Dizajneri tekstila

Kevrić Rea, Matijević Minea, Medunović Petra Ana, Tkalić Elena, Trošelj Iva, Burčul Lorena, Debeljak Domenika, Erceg Kristina, Nižić Lucija

Dizajneri odjeće

Jerković Anđela, Knežević Ivan, Nenadić Lara, Perfundi Xhensila, Radobuljac Iva, Rebić Anja, Žigun Ivona, Miletić Davorka