JUDITE ZADARSKE KULTURE
Autor: Administrator , 15. 3. 2017.

U petak, 10. ožujka 2017. u 12 sati u Gradskoj loži, Zadar imali smo priliku vidjeti otvorenje 2. samostalne izložbe Tonie Jurišić pod nazivom JUDITE ZADARSKE KULTURE.

Stručnu koncepciju izložbe i likovni postav osmislila je Marija Šarić Ban u suradnji s Narodnim muzejom Zadar (ravnateljica Renata Peroš) i Školom primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar (ravnateljica Marijana Bakmaz, mentorica Zrinka Zimonjić, smjer fotografski dizajner). Fotografije su nastale u suradnji sa Kazalištem lutaka Zadar u prostoru kazališta.

Ovom edukacijskom  izložbom Narodni muzej Zadar u suradnji sa Marijom Šarić Ban,  proširuje dosadašnju suradnju sa Školom primijenjenih  umjetnosti i dizajna u Zadru želeći potaknuti  rad  budućih mladih umjetnika, predstavljanjem njihovog dosadašnjeg rada, nastalog u procesu edukacije u školi.

Izložbom Judite zadarske kulture predstavljene su fotografije Tonie Jurišić, učenice IV razreda, Škole  primijenjene umjetnost i dizajn u Zadru, smjer Fotografski dizajn. Fotografije su nastale u procesu priprema maturalnog rada u istoj školi. Učenica Tonia Jurišić izabrala je za maturalni rad temu akta, inspiriranu književnim djelom M. Marulića Judita. Nastale fotografije objedinila je pod imenom Judite zadarske kulture. Izabravši temu stvorila je koncept objedinjenja likovne, književne i kazališne umjetnosti u fotografiji i na taj način ujedinila na fotografiji ljudsko tijelo kostimirano u književni tekst. Autorica predstavlja , akt , žensko tijelo obučeno u tekst koji izgleda poput tetovaže ili oslikanog tijela. Tijela u kombinaciji sa tekstom odaju dojam da je tijelo u svojevrsnom kostimu što daje dramatičnost fotografijama. Na taj načina autorica tijelo izdvaja kao znak , simbol  koji ima dvostruko značenje, vanjsko ( površinsko) koje gledamo i unutarnje koje preko vanjskog izlazi van. Tijelo spojeno sa projekcijom teksta postaje samo sebi odjećom. Projiciran tekst ujedno otkriva priču i pokriva tijelo. Slova na tijelu imaju u ovom slučaju metaforično značenje i čine dramski metamorfni oblik. Tijela na fotografijama magijski odjevena u tekst  imaju na sebi neku vrstu scenskog kostima. Svjetlo i sjena , tama i polusjena na golom tijelu i licu imaju funkciju svjetlosnog kostima.

Tonia Jurišić svojim fotografskim okom i svojom misli bilježi zaustavljene scenske slike stvarajući priču o jakim ženama poput Judite. Njene fotografije nam  otkrivaju vizualno iskazanu ženu i njenu psihološko likovno oblikovanu ličnost.

Tonia Jurišić o svom projektu:

Judita je bila hrabra pripadnica mladog naroda. Zavela je Holoferna i odsjekla mu glavu kako bi spasila svoj narod.

Projekt „Judite zadarske kulture“ sastojat će se od zbirke fotografija te filma.