« Ožujak 2024 »

Ukupno: 320221

KREATIVNA RADIONICA ČETVEROKUKE
Autor: Administrator , 7. 2. 2017.

U našoj školi također je prije tri mjeseca održana i radionica četverokuke. Radionica je započela u Etnološkom odjelu Narodnog muzeja Zadar koju je vodila vanjska suradnica muzeja Nada Šarlija, a kasnije se održavala u prostorijama naše škole. Radionicu su pohađale učenice trećeg i četvrtog razreda naše škole - smjer tekstilni dizajner i dizajner odjeće zajedno sa svojim profesoricama.

Važno je napomenuti da je učenicama Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn četverokuka postala dio njihovog redovnog školskog programa te su je sa svojom nastavnicom, Katom Prskalo, koja je već prije nekoliko godina završila tečaj četverokuke u Etnološkom odjelu, nakon završenog tečaja dalje nadograđivali u svom programu.

Četverokuka je ukrasni vez na suknenim dijelovima nošnje karakterističan za dinarsko područje sjeverne Dalmacije te je važan simbol njenog kulturnog identiteta. Najuočljiviji je na ženskoj nošnji ovog područja, ali i kao ukras na drvenim predmetima. Prenošenjem ovog umijeća kroz radionice, ovo kulturno dobro i dalje nastavlja živjeti u svom izvornom obliku kao vezeni ukras na nošnji (za potrebe kulturno umjetničkih društava), ali dobiva svoju suvremenu primjenu (npr. na kazalu za knjige, futroli za mobitel, naočale, itd.). Radionice četverokuke već niz godina se tradicionalno održavaju u organizaciji Etnološkog odjela s ciljem edukacije zainteresiranih građana. Time muzej postaje aktivni promicatelj u očuvanju, zaštiti i prenošenju znanja o ovom vrijednom segmentu tradicijske baštine naše regije.

Na inicijativu Narodnog muzeja Zadar, četverokuka je od 29. svibnja 2012. uvrštena na listu nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske Rješenjem Ministarstva kulture Republike Hrvatske.