14. ART DIZAJN
Autor: Administrator , 23. 4. 2015.

14. ART DIZAJN, u organizaciji Škole primijenjene umjetnosti i dizajna i Zadarske

županije, održan je u NARODNOM MUZEJU 23.4.2015. u 12.00 sati.

Na događaju su bili prisutni pored učenika i predstavnici Županije, Grada, škola i Narodnog muzeja Zadar. Uvodni govor održale su  ravnateljice Narodnog muzeja Zadar gđa. Renata Peroš i ravnateljica Škole primijenjene umjetnosti i dizajna gđa. Marjana Bakmaz.

Događaju su nazočili i pomoćnica pročelnika županijskog Odjela za društvene djelatnosti gđa. Renata Vuksan, viša stručna suradnica gđa. Ivana Modrić te pročelnik Odjela za društvene djelatnosti gdin. Ivan Šimunić koji ujedno i otvorio izložbu.

Tema ovogodišnje izložbe nosi naziv NOVE TENDENCIJE.

Nove tendencije naziv je za manifestaciju koja se održavala u Zagrebu u periodu od 1961. do 1973. godine i stekla međunarodni ugled. Podrazumijevala je izložbe, simpozije i publikacije unutar kojih je predstavljen pluralitet umjetničkih pravaca toga vremena. Uz nju vežemo sljedeće  pojmove: vizualna istraživanja, kinetička, nekonstruktivistička, programatska, geštaltička i kompjuterski generirana umjetnost. Sve te različitosti spaja to što izviru iz jednog zajedničkog raspoloženja, iz svima srodne duhovne klime, iz bliskih im povijesnih i društvenih prilika.

Skupina umjetnika je svojim avangardnim radovima zaintrigirala svijet, a

nas su zaintrigirali radovi učenika koje smo imali prilike vidjeti na ovoj izložbi.

Prije razgledavanja izložbe mogli smo uživati u bogatom prigodnom programu.

Nakon glazbene točke koju su izveli naši učenici Ivan Šarlija i Isabelle Manojlović, vidjeli smo modnu reviju DIJAMANTNE ILUZIJE inspiriranu dijamantima, a koju su izradile učenice 4. A, 2. A i 2.C razreda smjera dizajner odjeće pod vodstvom prof. Marijane Vukić Perović.

Također smo imali priliku vidjeti i nastup Roka Brkića, učenik 4. D razreda koji je nastupio na ovogodišnjem Lidranu u kategoriji dramsko-scenskog stvaralaštva s pjesmom „Grad“, a mentorica mu je bila profesorica Matija Šango-Šimurina.

Na kraju smo vidjeli modnu koja je osvojila 2. mjesto u kategoriji modna kolekcija dizajna na ovogodišnjem državnom natjecanju „Dani odjeće“ koje se održalo u Čakovcu. Kolekcija Magdalene Stojanov, učenice 4. a razreda Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, inspirirana je temom ovogodišnjeg natjecanja – Futuristički vintage kojom je željela prikazati bezvremensku eleganciju žene. Magdalena je kolekciju izradila pod mentorstvom prof. Ivane Vitlov.

Na kraju je uslijedila zahvala svim školama koje su svojim sudjelovanjem obogatile

ovogodišnji Art dizajn, a to su:

Gimnazija Franje Petrića, Gimnazija Vladimira Nazora, Strukovna škola Vice Vlatkovića, Hoteljersko-turistička i ugostiteljstka škola, Srednjoškolski đački dom u Zadru, Gimnazija Jurja Barakovića, Tehnička škola, Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska školi Stanka Ožanića  te Škola primijenjene umjetnosti i dizajna.

Iako su svi pristigli radovi vrijedni, zanimljivi i kreativni, Povjerenstvo se moralo odlučiti za one najvrednije, najzanimljivije i najkreativnije radove, a ove godine ih je uistinu bilo mnogo. Pohvaljeni su sljedeći radovi:

1. Ivona Viduka 2. razred Gimnazije Franje Petrića

Naziv rada: Vrtlog života

Tehnika: Akril na platnu

Mentor: Valentino Radman

POHVALA za kvalitetu izvedbe i cjelokupni dojam

2. Bruna Sorić, 4.b iz Gimnazije Vladimira Nazora

Naziv rada: Nestanak

Mentor: Ivanka Radulić

POHVALA za idejno rješenje

3. 3. c razred Strukovne škole Vice Vlatkovića, drvodjelni tehničari – dizajneri

Naziv rada: Stolić 'Nove tendencije'

Mentor: Luca Jović

POHVALA za maštovitu upotrebu materijala u recikliranju

4. Rafaela Juravić, 2.razred Gimnazije Juraj Baraković

Naziv rada: Tipkovnica

Mentor: Natali Miletić

POHVALA za kreativnost

5. Renato Babić, Mario Kardum, Mislav Maruna, Alfonso Matić, Ivan

Torbarina (4e); Filip Štoher, Ivan Mustafi (4d); Ana Vdović, Andrija

Pilipović (3e) iz Tehničke škole

Naziv rada: Luminokinetika-epileptika ili Tko je Piet Mondrian?

Mentori: Josip Glavić, Luka Gilić, Jadranka Vdović

POHVALA za originalnost i cjelokupnost izražene ideje

6. Anđela Kožul, 2.c  iz Škole primijenjene umjetnosti i dizajna

Naziv rada: Bez naziva

Tehnika: kombinirana tehnika

Mentor: Mirna Oštarić Kerr

POSEBNA POHVALA

7. Domenika Debeljak, 2.d iz Škole primijenjene umjetnosti i dizajna

Naziv rada: ''Pogledaj duboko u prirodu i onda ćeš sve bolje razumjeti''

(Albert Einstein)

Mentor: Jurica Blažević

POSEBNA POHVALA

Na kraju prigodnog programa posjetitelji su  pozvani  na razgledavanje izložbe i druženje uz mali domjenak.

FOTOGALERIJA